"Euro przetrwa kryzys, chociażby bez Grecji"


"Grecki kryzys jest krzywdzący dla gospodarki strefy euro, ale wspólna europejska dewiza przetrwa, choćby bez Grecji" - powiedział jankeski tryumfator Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Edmund Phelps w wywiadzie dla belgijskiego dziennika finansowego "L'Echo".

Wydawało się, że to absencja prądu na warszawskim parkiecie najbardziej zelektryzował naszych inwestorów. Gdy owszem stało się to możliwe, czym prędzej przystąpili oni do zakupów akcji. przy użyciu najbliższe pięć lat Haiti nie będzie musiało spłacać jakichkolwiek należności związanych z zadłużeniem względem Banku Światowego. Władze tej międzynarodowej instytucji finansowej analizują możliwość całkowitego anulowania długu. giełda w poniedziałek nie spodziewa się żadnych gwałtownych zmian na rynku złotego i obligacji. niemało być w zależności będzie od sentymentu na rynkach światowych.Po trzech latach śledztwa prokuratura kuśka biegłych, czy doszło do przestępstwa. "Rzeczpospolita" powraca do bulwersującej sprawy upadłej już firmy Bestcom, sprowadzającej sprzęt komputerowy z Chin. Szwedzki rząd zgodził się w czwartek na zwiększenie mocy elektrowni atomowej w Forsmark. Do jesieni władze w Sztokholmie chcą zezwolić na rozbudowę pozostałych elektrowni jądrowych lub nawet na powstanie nowych takich obiektów. resort skarbu nie wyklucza sprzedaży do kilkunastu odsetki akcji Enei przez giełdę, jeżeli na to pozwolą zdolność na rynkach finansowych - zapowiedział w środę wiceminister skarbu Jan Bury w ciągu posiedzenia sejmowej komisji skarbu.

Polski stopień dostał w środę od Komisji Europejskiej zgodę na dotacja w wysokości 390 mln euro budowy i rozbudowy podziemnych magazynów gazu PGNiG. ze względu temu Kraj nad Wisłą ma podwyższyć bezpieczeństwo energetyczne i lepiej reagować na przerwy w dostawach.

W planach na 2010 rok narodowy środki pieniężne Zdrowia przewidział na opiekę paliatywną i hospicyjną mniej pieniędzy niż w tym roku. Hospicja znajdą się dzięki to na skraju finansowej przepaści - alarmuje "Nasz Dziennik". stowarzyszenie z udziałem Trakcji Polskiej złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na modernizację LCS Działdowo o wartości 780,7 mln zł - poinformowało w piątek PKP PLK.

Irlandia stoi przed wyborem: albo wprowadzi drastyczne cięcia wydatków na łączną sumę 4 mld euro rocznie, czy też wystąpi o barki do Międzynarodowego Funduszu Walutowego - napisał w sobotę "The Irish Examiner", komentując rządową ofensywę PR mającą oswoić społeczeństwo z cięciami. Samoloty z kilkunastu krajów afrykańskich nie będą wpuszczane do Unii Europejskiej. komitet Europejska opublikowała dwunastą aktualizację listy linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w Unii Europejskiej. Hershey Co zaś Ferrero SpA, producenci czekolady, rozważają złożenie wspólnej oferty dla Cadbury Plc. podaż taka pomogłaby tej brytyjskiej firmie cukierniczej uniknąć wrogiego przejęcia za pośrednictwem firmę Kraft Food Inc.resort Gospodarki rozważa wtajemniczenie nowego podatku od paliwa - informuje "Rzeczpospolita". Dopłata 4 grozy od każdego litra miałaby pokryć koszty utrzymania rezerw paliwowych. 55 proc. Polaków uważa, że bycie osobą zadłużoną jest powodem do wstydu. 31 proc. pytanych wskazuje, że zadłużenie i połączony z tym wstyd są spowodowane nieporadnością finansową - wynika z badań środek Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Dziś zakończy się jubileuszowe 40-te Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Od środy dwa i pół tysiąca delegatów z coś koło tego stu krajów dyskutowało o najważniejszych problemach, które wymagają rozwiązania i największych wyzwaniach, jakie stoją zanim społecznością międzynarodową.

Kupuj (prawie) bankruta


rutyna ostatnich lat pokazuje, że wskazane jest podejmować zagrożenie inwestycyjne wtedy, gdy inni inwestorzy w panice wyprzedają swoje aktywa. Czy, i ile można było zasłużyć na papierach wartościowych emitowanych w krajach stojących na krawędzi bankructwa, a czy pożądane byłoby aktualnie myśleć o kupnie przecenionych aktywów finansowych Grecji, sprawdzili analitycy firmy Expander.

Giełda i złoty podskoczyły rażone piorunem z USA


Lekkie spadki i nuda - tak wyglądała przez większość dnia sesja na warszawskiej giełdzie i rynku złotego. pozostałość notowań była jednak zaskakujące i piorunująca. A wszystko za sprawą Amerykanów, którzy weszli do gry po południu naszego czasu i wyciągnęli WIG20 natomiast zneutralizowali stratę złotego.

Będzie manifestacja w obronie pracowników "Cegielskiego"


Za tydzień, w piątek (23 października br.) w Poznaniu odbędzie się ogólnopolska marsz Solidarności w obronie pracowników Zakładów Hipolita Cegielskiego. dzień dzisiejszy w obronie pracowników wystąpił obradujący w Białymstoku 23 polski kongres Delegatów NSZZ Solidarność. W specjalnym stanowisku zwrócił się do rządu o ratowanie poznańskiego "Ceglorza".

Wyżnikiewicz:rząd szykuje podwyżkę podatków i cięcia wydatków


Zapowiedzi resortu finansów dotyczące przyszłorocznego wzrostu długu publicznego i deficytu budżetowego są dowodem na to, że rząd szykuje podwyżkę podatków i cięcia wydatków. Z cięciami będzie trudniej, ale próby z pewnością rząd podejmie - powiedział w sobotę PAP wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Bohdan Wyżnikiewicz.

"SP powinien mieć pakiet mniejszościowy GPW"


Skarb Państwa winien pozostawić sobie pakiet mniejszościowy w akcjonariacie Giełdy Papierów Wartościowych - powiedziała w czwartek PAP wiceminister skarbu Joanna Schmid. Dodała, że ministerstwo konsultuje chwilowo z uczestnikami rynku strategię prywatyzacji GPW.